O ZESILOVAČÍCH

V tomto článku vám nastíním problematiku anténních zesilovačů. 

Jedno antenářské pořekadlo praví " NEJLEPŠÍ ZESILOVAČ JE KVALITNÍ ANTÉNA", ale někdy to prostě nestačí. Stejně jako u antén, není rozdíl mezi zesilovačem pro analogový, DVB T, nebo DVB T2 signál. Jsou pouze zesilovače vhodné a nevhodné pro danou instalaci. Opět všemožné označování zesilovačů DVB T SUPER, DVB T2+ a nevím jaké ještě je jen reklamní trik, pro zvýšení prodeje.

DVB T/T2 signál má mnoho parametrů jako úroveň, odstup signál/šum, BER a další. Tímto vás nechci zatěžovat, protože bez kvalitního měřáku stejně nic nepoznáte. Zmíním pouze úroveň, ale ani tu přesně neurčíte. Bargraf na SET TOP BOXech, který ukazuje sílu a kvalitu je jen orientační. Mám vyzkoušeno, že různé boxy při stejné úrovni signálu ukazují velmi rozdílné hodnoty. Také některé boxy spolehlivě fungují a přitom ukazují sílu signálu 45% a jiné se sekají i při hodnotě 75%.

Úroveň signálu se udává v dBuV ( decibel nad mikrovoltem). Různé normy uvádějí rozdílné minimální a maximální hodnoty úrovně signálu. Osobně při montážích postupuji tak, aby úroveň signálu na zásuvce byla v rozmezí 50dBuV - 75dBuV. Je nutné si uvědomit, že nejenom "SLABÝ SIGNÁL", ale i příliš  "SILNÝ SIGNÁL" znemožní kvalitní příjem.

 

Tolik na úvod a teď již k samotným zesilovačům.

Než začneme vybírat, musíme si uvědomit zda máme "SLABÝ SIGNÁL NA ANTÉNĚ", nebo "MUSÍME VYKRÝT ZTRÁTU V ROZVODECH". Mnohdy řešíme obojí najednou. V prvním případě použijeme PŘEDZESILOVAČ, ve druhém DOMOVNÍ (VÝKONOVÝ) ZESILOVAČ.

Anténní zesilovače mají mnoho parametrů, nás budou zajímat tyto 3.

ZISK ZESILOVAČE (dB) 

ŠUMOVÉ ČÍSLO (dB)

VYBUDITELNOST - maximální výstupní úroveň (dBuV)

 

Předzesilovače:

Jak jsem psal výše, předzesilovače používáme, když je nízká úroveň signálu na anténě. (Pokud je signál pod 35 dBuV, tak většinou kvalitního příjmu nedosáhneme, ani s použití předzesilovačů. osobně se snažím o to, aby na anténě bylo minimálně 38 dBuV) 

Předzesilovače můžeme zozdělit dle:

*umístění

*dle zesilovaného pásma

 

Dle umístění můžeme předzesilovače rozdelit:

* instalace do anténní krabičky - Má to své výhody, nahradíme ztrátu na symetrizačním členu a předzesilovač je nejblíže k anténě. Né vždy se ale dá použít. Například když je hodně blízko vysílací buňka LTE, tak toto řešení není vhodné. Toto budu rozebírat v samostatném článku.

* instalace na kabel (průběžný předzesilovač) - Umožní nám vložit mezi předzesilovač a anténu např. LTE filtr a tak potlačit nežádoucí rušení. Vždy se snažíme předzesilovač umístit co nejblíže anténě, ale i to má svá pravidla. (například mezi LTE filtrem a předzesilovačem použít koax délky minimálně 25cm.)

 

Dle zesilovaného pásma.

* předzesilovače kanálové - zesilují jeden, nebo dva kanály a ostatní pásmo potlačují. Jsou vhodné tam, kde je třeba zesílit jen určité kanály.

* předzesilovače pásmové - zesiluje určitou část UHF pásma. Například potlačí spektrum pod K21, kde hojně vysílá CDMA.

* předzesilovače širokopásmové - zesilují celé TV pásmo. Tyto zesilovače dnes již téměř nepoužívám, protože rušení LTE je  skoro všude a bude ještě hůř.

 

Vlastnosti předzesilovačů:

* malé šumové číslo (čím menší, tím lépe)

* malá vybuditelnost

* malý zisk

* napájení po koaxiálním kabelu

PŘEDZESILOVAČ DO ANTÉNNÍ KRABIČKY

ZESILOVAČ DO KRABIČKY

 

 

 

 

 

 

PRŮBĚŽNÝ PŘEDZESILOVAČ

PRŮBĚŽNÝ PŘEDZESILOVAČ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domovní (výkonové) zesilovače:

Jak jsem psal výše, používají se pro zesílení signálu na pokrytí ztrát v rozvodech. I zde by mělo být provedeno měření a energetická rozvaha. Známe úroveň signálu za anténou ( nebo za předzesilovačem)  známe také kompletní ztráty ( na rozbočovači, na průběžných zásuvkách, na koncových zásuvkách, ztráta na koaxiálním kabelu ........tyto hodnoty vyčteme v katalogových listech ) a z toho vypočteme zisk zesilovače. Na trhu je velká spousta domovních zesilovačů a nemá cenu se zde jimi zabývat. Běžné domovní zesilovače mají zisk 20dB - 35dB. zesilovače se ziskem nad 30dB mívají na vstupu integrován útlumový článek, kterým lze zisk regulovat.

Pokud už se vrhnete sami do výběru domovního zesilovače, tak dejte pozor na napájení zesilovače - zesilovače můžou mít napájení přímo 230V ze sítě (né každý má však na půdě zásuvku), nebo po koaxiálním kabelu (potom je nutný ještě napájecí zdroj). Je dobré, aby zesilovač uměl napájet předzesilovač. Nemalou pozornost věnujte počtu a druhu vstupů.

Vlastnosti domovních zesilovačů:

Vyšší šumové číslo (není až tak podstatné)

velký zisk 20-45dB

velká vybuditelnost ( klidně i 115 dBuV)

 

ZESILOVAČ ALCAD ŘADY AMxxx- NAPÁJENÍ PO KOAXIÁLNÍM KABELU

ZESILOVAČ AM

 

 

 

 

 

 

ZESILOVAČ TERRA - PŘÍMÉ NAPÁJENÍ

ZESILOVAČ TERRA

 

 

 

 

 

 

 

 

Mám jako laik šanci??? 

Je to možné. Pokud nebudete mít přijímaný signál ničím rušený, žádné odrazy, žádné LTE.... tak pravděpodobně uspějete. Bez kvalitního měření, nezjistíte, zda je signál slabý, poškozený, zarušený apod. Je potřeba si také uvědomit, že volbou špatného zesilovače a jeho špatným zapojením, se vám může celá soustava rozkmitat a vy zarušíte příjem v celé oblasti. To už potom vyjde hodně draho.

Stejně jako u antén, tak i u zesilovačů se vyplatí nakupovat u odborníků, kteří se zabývají montážemi a rozumí dané problematice. V supermarketu vám s výběrem zesilovače neporadí. 

 

Poslední skupinou jsou zesilovače pro STA- SPOLEČNÉ TELEVIZNÍ ANTÉNY.  Ty zde nebudu veřejně popisovat, protože jejich instalaci by měl vždy provádět profesionál.

 

Pokud budete mít nějaký dotaz, tak mi napište, rád vám s výběrem pomohu.

 

                                                                 Tomáš Zelinka

 
Košík  

Žádné zboží

Poštovné 0,00 Kč
Celkem 0,00 Kč

K pokladně