O ANTÉNÁCH

V tomto článku se  pokusím trochu přiblížit problematiku TV antén. Na začátek si musíme uvědomit, že neexistují žádné DVBT-T2 antény. Diditální signál lze vpohodě přijímat stejnými anténami, jako se přijímal signál analogový (pokud jde o kvalitní antény a né o POLSKÉ NAPODOBENINY). Honosné označení DVBT-T2, DVBT SUPER a podobně, je pouhý reklamní trik, pro zvýšení prodeje, často méně kvalitních antén. Dokonce jsem nedávno v jednom e-shopu našel i označení antény HD READY. To už je opravdu výsměch. Signál DVBT T2 je šířen v pásmu UHF a proto se budu věnovat právě těmto anténám. 

Rozdělme si nyní antény dle parametrů:

Antény můžeme rozdělit:

1) dle provedení

2) dle přijímaného pásma

 

Dle provedení:

* anténa podélná - klasická YAGI anténa, nebo třeba anténa LOGARITMICKO- PERIODICKÁ. Tyto antény mají dle provedení slušný zisk a jsou poměrně velmi směrové. To bývá výhodou v místech, kde na anténu může dopadat také signál ze jiného směru. Tyto antény jsou vhodné do většiny míst.

 

PODÉLNÁ ANTÉNA

 

* anténa příčná - anténa typu SÍTO. V některých příjmových podmínkách může tato anténa vykazovat i lepší vlastnosti, než anténa podélná. Mluvím o kvalitní anténě např. VATEN a né o hojně rozšířených POLSKÝCH NAPODOBENINÁCH. Anténa SÍTO sbírá signál pod velkým úhlem a na velkou plochu. Je vhodná do míst, kde není přímá viditelnost na vysílač. Typicky v údolí, v místech s překážkami a odrazy signálu.

ANTÉNA PŘÍČNÁDle přijímaného pásma:

 * antény kanálové - antény určeny pro příjem zhruba 4 kanálů. Například anténa s označením 1038 je deseti prvková anténa pro příjem kanálů K36 - K40. TAto anténa má na těchto kanálech největší zisk.

 * antény pásmové - antény určené pro příjem části UHFpásma. Zhruba 10 kanálů. Na těchto kanálech má anténa největší zisk.

 * antény širokopásmové- antény určené pro příjem celého pásma UHF. Jsou určeny pro příjem kanálů v celém pásmu UHF. Zisk těchto antén však není vyrovnaný v celém pásmu a většinou roste s vyššími frekvencemi.

 

Jakou anténu si mám koupit???

Tak na toto neexistuje odpověď. Anténa by se měla vybírat po změření příjmových podmínek v daném místě. Je celkem běžné, že co funguje sousedovi o 100m vedle, nemusí fungovat mě. Jsou místa, kde musí být použita dvacetiprvková YAGI anténa a o 300m vedle může vyhovovat malé třeba MALÉ SÍTO.

Mám jako laik šanci???

Tak 50 na 50. Ale může se stát, že budete mít doma několik antén a televize stále nepůjde. Je třeba si uvědomit, že peníze ušetřené za anténářskou firmu, se klidně můžou prodražit. Pokud se však rozhodnete do toho pustit sami, měli byste vědět z jakého vysílače chcete signál přijímat. Pokud vám v obchodě nabídnou SÍŤOVKU SE ZESILOVAČEM A ZDROJEM do 500Kč, tak honem utíkejte pryč. Tyto polské skoroantény s integrovaným špatným zesilovačem a zdrojem jsou cesta do pekel. Jejich nevhodnost budu též popisovat v článku o LTE. Když už anténu budete kupovat sami, tak nejlépe ve specializovaném obchodě, nebo e-shopu. Ideálně pokud to nejsou jenom prodejci, ale zároveň se montážemi sami zabývají. Jistotu, že koupíte dobře, nebudete mít nikde.

Vybrat správnou anténu chce mít cit, velké zkušenosti a kvalitní měřící techniku. Díky jednofrekvenčním sítím se dnes celkem často setkáváme s ECHEM a PRE ECHEM. Tady se už bez měření opravdu neobejdete.

Všechny zmíněné antény, jsou určeny pro instalaci venku na stožár, nebo i na půdu. Právě kvůli venkovnímu použití, je třeba dát při výběru antény pozor nejenom na příjmové vlastnostI, ale také na mechanickou konstrukci. Nechcece, aby vám anténa uletěla s prvním silnějším větrem.

Pokud však už toužíte si anténu namontovat sami, tak vám doporučím například TUTO " INTELIGENTNÍ " anténu, která se sama postará o zisk i o LTE. 

 

 

Poslední kategorií jsou pokojové antény.

S touto skupinou antén mám velmi špatné zkušenosti. Pokojové antény dobře fungují jenom na místech, kdei je sidnál opravdu  dobrý. Velmi často se stává, že anténa reaguje na pohyb osob po místnosti, kde je umístěna a podobně. Sám tyto antény nepoužívám

Pokud bude použito více antén pro příjem z jednoho, nebo více směrů, je třeba tyto antény sloučit. Tomu je věnovaný samostatný článek JAK SLOUČIT VÍCE ANTÉN.

Celá anténní sestava může být doplněna ještě o anténu pro příjem VKV. Těmto anténám se zde věnovat nebudu.ANTÉNA VKV

 

 

 

 

 

Pokud budete mít nějaký dotaz, tak mi napište, rád vám pomohu, ale nečekejte, že vám poradím jaká anténa u vás bude funfovat na 100%, křišťálovou kouli opravdu nemám.  

 

                                                                                                                    Tomáš Zelinka

  

 

 

 

 

 

                                                                              
Košík  

Žádné zboží

Poštovné 0,00 Kč
Celkem 0,00 Kč

K pokladně